Statystyki
- Odwiedziny: 535068
- Do końca roku: 22 dni
- Do wakacji: 200 dni
Poniedziałek, 2024-12-09
Imieniny: Anety, Leokadii
24 kwietnia odbyły się zajęcia prozdrowotne zorganizowane w ramach programu profilaktycznego „Wybierz życie – pierwszy krok”.
Celem zajęć było zwiększenie poziomu wiedzy młodzieży na temat raka szyjki macicy i roli wirusa HPV w jego powstawaniu, kształtowanie świadomości na temat czynników zwiększających ryzyko raka oraz motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym. Najnowsze badania dowodzą, że wirus HPV jest niebezpieczny również dla mężczyzn, ponieważ wywołuje u nich raka gardła środkowego. Młodzież utrwaliła zdobytą wiedzę oglądając ciekawy film, rozwiązując quizy oraz krzyżówki.
Zajęcia zorganizowali uczniowie z klasy I LO: Maja Badurska, Julia Dworak, Kornelia Góra, Wiktoria Florczyk, Lena Michoń i Jakub Raczyński.
Warto wiedzieć:
Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźnik zachorowalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy. Rocznie nowotwór ten jest wykrywany u ok. 3000 kobiet, a ponad połowa z nich umiera z tego powodu ( 4 Polki dziennie!).
Główną przyczyną raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego - HPV. Do zakażenia dochodzi przede wszystkim na drodze kontaktów seksualnych. Przynajmniej połowa aktywnych seksualnie osób ma kontakt z tym wirusem. Ryzyko utrzymuje się od rozpoczęcia współżycia do końca aktywności seksualnej. Rak szyjki macicy atakuje cicho i powoli. Przez wiele lat (od 5 do 12) choroba rozwija się niemal bezobjawowo. Ryzyko rozwoju raka szyjki macicy zwiększa częsta zmiana partnerów, rozpoczęcie współżycia seksualnego w młodym wieku, palenie papierosów, ignorowanie objawów i wstyd przed wizytą u lekarza.
Profilaktyka raka szyjki macicy to przede wszystkim szczepienia przeciw HPV, które obecnie są bezpłatne dla wszystkich dzieci od 9 do 18 roku życia. Szczepionki są bezpieczne i skuteczne. Szczegółowe informacje na temat szczepień można uzyskać na stronie:
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienie-ktore-chroni-przed-rakiem
Ważne są również świadome i odpowiedzialne zachowania seksualne, regularne wykonywanie badań cytologicznych - każda kobieta po 25 r.ż. powinna wykonywać cytologię, co najmniej raz na trzy lata, by uratować zdrowie, a może nawet życie. Rak szyjki macicy na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99% przypadków. Niewykryty i nieleczony może prowadzić do śmierci.
Więcej informacji można uzyskać na stronie: https://www.pierwszykrok.edu.pl/mlodziez