Program profilaktyczny „Wybierz Życie – Pierwszy Krok”

28 kwietnia  w  klasach I LO odbyły się zajęcia  zorganizowane  w ramach programu profilaktycznego „Wybierz Życie – Pierwszy Krok”.

Celem zajęć było zwiększenie poziomu wiedzy młodzieży  na temat  raka szyjki macicy i roli wirusa HPV w jego powstawaniu,  kształtowanie świadomości na temat czynników zwiększających ryzyko raka  oraz  motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym.  Uczniowie utrwalili zdobytą wiedzę oglądając ciekawy film, rozwiązując quizy oraz krzyżówki.

Warto wiedzieć:
Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości nowotworem złośliwym  u kobiet do 45 roku życia. Co roku w naszym kraju u blisko 4 tys. kobiet wykrywa się raka szyjki macicy, a około połowa z nich umiera (5 kobiet dziennie!). Główną przyczyną  raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.  Do zakażenia dochodzi przede wszystkim na drodze stosunków seksualnych. Przynajmniej połowa aktywnych seksualnie  osób ma kontakt z tym wirusem. Ryzyko utrzymuje się od rozpoczęcia współżycia do końca aktywności seksualnej. Rak szyjki macicy atakuje cicho i powoli. Przez wiele lat (od 5 do 12) choroba rozwija się niemal bezobjawowo. Ryzyko rozwoju raka szyjki macicy zwiększa częsta zmiana partnerów, rozpoczęcie współżycia seksualnego w młodym wieku, palenie papierosów, ignorowanie objawów i wstyd przed wizytą u lekarza.

Profilaktyka raka szyjki macicy: szczepienia profilaktyczne(dziewcząt, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego),  świadome i odpowiedzialne zachowania seksualne, regularne wykonywanie badań cytologicznych - każda kobieta po 20 r. ż. powinna wykonywać cytologię, co najmniej raz na trzy lata, by uratować zdrowie, a może nawet życie.

Więcej informacji można uzyskać  na stronie:  https://www.pierwszykrok.edu.pl/mlodziez