Wycieczka do Centrum Dystrybucyjnego IKEA w Jarostach

12 kwietnia uczniowie kształcący się w zawodach technik logistyk i technik handlowiec uczestniczyli w wycieczce do Centrum Dystrybucyjnego IKEA w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego.

Centrum zaopatruje w towar aż 35 placówek szwedzkiej sieci w 12 krajach – od Finlandii po Chorwację. Jest to jeden z największych magazynów IKEA na świecie. Pod względem liczby przeładowanych paletowych jednostek ładunkowych jedynie magazyn w Chinach osiąga lepsze wyniki. Magazyn zajmuje 157 000 m2, czyli powierzchnię odpowiadającą 22 boiskom piłkarskim. Pojemność prawie 200000 m3 pozwala w nim składować jednocześnie ok. 300000 palet. Na miejscu znajduje się ponad 170 doków załadunkowych, a także 5 kolejowych, co pozwala rozładować wagony bezpośrednio w magazynie. Dziennie obsługiwanych jest ok. 250 samochodów transportujących produkty IKEA.

Uczniowie mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem najnowocześniejszego w Europie magazynu wysokiego składowania, obrotem paletami, etykietowaniem jednostek logistycznych, wdrożonymi procesami związanymi z ochroną środowiska, a także zobaczyć indywidualne dla sieci rozwiązania logistyczne. Zwiedzający mogli również zobaczyć załadunek towaru na naczepę, sposób rozmieszczenia różnej wielkości paletowych jednostek ładunkowych na naczepę zgodnie z zasadą najwyższego współczynnika wypełnienia przestrzeni ładunkowej.

Serdecznie dziękujemy pracownikom Centrum Dystrybucyjnego IKEA za bardzo miłe przyjęcie, przekazaną wiedzę, zaangażowanie i poświęcony nam czas